JOZEF KLEIN: Keď investovať, tak do akvizície firmy

14 SEP
Od: Juraj Štefanovič
PR špecialista ČSOB

V období, keď sa mladí ľudia rozhodujú o svojom kariérnom smerovaní, uvažoval nad štúdiom herectva, hoci sa videl aj ako doktor. Vtedy však ešte netušil, že „osudným“ sa mu stane IT priemysel, v rámci ktorého sa dostane do čela jednej z najväčších softvérových firiem v Európe. Magazínu THE CLUB – ČSOB PRIVATE BANKING poskytol rozhovor Jozef Klein, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Asseco CE. 


Pri pohľade na Vaše vzdelanie a štúdium sa natíska otázka, či ste v živote vôbec snívali o práci v sektore, v ktorom práve pôsobíte. Kedy ste sa dostali do prvého kontaktu s IT?

Do prvého kontaktu s informačnými technológiami som sa dostal počas svojho vysokoškolského štúdia na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v rámci odboru Teoretická kybernetika a matematická informatika. Môj vzťah k IT a programovaniu sa preto začal odvíjať práve tam. Na strednej škole som však zvažoval štúdium viacerých smerov. Medzi nimi napríklad i štúdium herectva, psychológie či medicíny. 

Už dlhé roky pôsobíte ako generálny riaditeľ na čele firmy Asseco Central Europe, ktorá patrí v súčasnosti medzi najväčšie softvérové domy v strednej a východnej Európe. Hovorí sa, že ponuku riadiť túto spoločnosť ste prijali až na tretíkrát. Prečo? Nechávate vyzrieť svoje myšlienky a zámery? 

Keď som prvýkrát dostal ponuku od majiteľov firmy, bol som vedúcim odboru, súčasne som aktívne programoval a robil analytika pri projektoch. Uvedomoval som si, že ak prijmem túto pozíciu, začnem postupne strácať odborný kontakt s projektmi. Navyše, bolo mi jasné, že ak nastúpim na manažérsku pozíciu a nepodarí sa mi naplniť očakávania vtedajších akcionárov, firmu budem musieť asi opustiť. Dnes som vtedajším akcionárom vďačný za to, že ma na tretíkrát presvedčili a ja som túto výzvu aj na základe podpory mojich priateľov prijal. Pri vývoji softvéru ide skôr o algoritmické myslenie, pri manažérskych pozíciách skôr o vedenie ľudí, obchodné schopnosti a strategické myslenie. Som rád, že som dostal príležitosť rozvinúť aj túto svoju stránku. 

Na Slovensku má v súčasnosti veľa firiem problém s obsadením jej pozícií kvalifikovanými ľuďmi. IT sektor však patrí medzi atraktívne a najlepšie platené profesné oblasti. Aká je situácia vo Vašej spoločnosti? Je problém nájsť adekvátnu pracovnú silu? 

Áno. Trh sa totiž mení a s ním aj jeho požiadavky na informačné systémy. Potreba kvalifikovaných ľudí v IT sektore je preto stále aktuálna aj v našej spoločnosti. Kvalitných mladých ľudí sa snažíme získať aj prostredníctvom našich interných programov, ako je napr. Trainee program, Program Referencia a pod. Neustále sa snažíme nadväzovať a udržiavať dobré vzťahy s vysokými a už aj strednými školami a investovať do startupov. 

Vo Vašom biznise nepochybne zohrávajú dôležitú úlohu inovácie. Je však doba startupov, ktoré na inovatívnom poli zohrávajú významnú úlohu. Ako sa vám darí skĺbiť tieto dva zdroje? 

Naším cieľom sú úspešné realizácie veľkých projektov na základe individuálnych potrieb zákazníkov. Z tohto hľadiska všetky inovácie našich produktov a služieb závisia od potrieb našich zákazníkov. V Asseco však podporujeme aj začínajúce firmy. Vyhľadávame a aj majetkovo vstupujeme do vybraných startupov ako strategický partner s cieľom pomôcť realizovať zaujímavé podnikateľské nápady a rozširovať tak vlastné portfólio produktov a služieb. Nepomáhame im len finančne, ale pôsobíme aj ako odborný poradca v oblasti podnikania. Aktuálne je súčasťou našej skupiny niekoľko startupov. Spomeniem napr. eDocu (informačný systém vecí), ktoré sa venuje najmä Facility managementu či Smart City riešeniam. Ďalej je to SCS Smart Connected Solutions, vďaka ktorého riešeniu môžu firmy v plne integrovanej podobe prediktívne sledovať proces servisu a údržby. V poslednom období sa veľmi darí aj nášmu najnovšiemu startupu LittleLane, ktorý implementuje vzdelávacie hry aj v slovenských školách. A máme ešte viacero ďalších startupov a labov po celom svete. 

Za rok 2016 ste v jednej zo slovenských ankiet získali titul Podnikateľ roka. Do akej miery Vás dokážu podobné ocenenia motivovať pri výkone svojej práce? Vnímate ich ako motiváciu? 

Samozrejme, ocenenie EY Podnikateľ roka je pre mňa veľmi motivujúce. Patrí však celej spoločnosti Asseco, všetkým mojim kolegom za ich nasadenie, odbornosť a kolegialitu. Som im za to veľmi vďačný. 

Čo považujete za svoj najväčší podnikateľských úspech, na ktorý krok vo vašej kariére ste najviac hrdý? 

Úspechom je už len to, že na trhu pôsobíme dlhých 27 rokov. Ak by som mal však vybrať niečo mimoriadne, bolo by to budovanie medzinárodnej skupiny Asseco, ktorá je v súčasnosti jednou z najväčších softvérových domov v strednej Európe a svoje aktivity neustále rozširuje aj do iných krajín a kontinentov. V súčasnosti pôsobíme vo viac ako 50 krajinách sveta. Pri zrode tejto skupiny stáli práve Slováci a Poliaci. V neposlednom rade, ja osobne za úspech považujem každého spokojného zákazníka. 

Aký je Váš vzťah k peniazom? Do čoho sa podľa Vás v dnešnej dobe oplatí investovať? 

Určite do akvizícií firiem, ktoré buď posilnia našu spôsobilosť v jednotlivých sektoroch, alebo nám poskytnú príležitosť pre vstup na nové geografické trhy. Takýmito zaujímavými príležitosťami sú pre nás aktuálne firmy z rozvíjajúcich sa trhov, napríklad Ukrajina, Nigéria, Etiópia, Irán či Vietnam, kde sme práve vyhrali tender. Ide o krajiny, ktoré sú tak hladné po aplikáciách, že ak tam prídeme dostatočne skoro, je veľká šanca, že by sme im mohli dodávať informačné systémy práve my. 

Skupina Asseco je v súčasnosti 6. najväčším producentom softvéru v Európe a má zastúpenie vo viac ako 50 krajinách sveta. Aké sú vízie Vašej spoločnosti do budúcnosti a aký potenciál na rozvoj ešte vidíte? 

V roku 2006 sme vstúpili na Varšavskú burzu, ale nedávno sme z nej vystúpili. V rámci skupiny Asseco totiž máme v pláne zrealizovať veľký konsolidačný projekt s posilnením pozície Slovenska. Chceme konsolidovať skupinu (s výnimkou Poľska a firiem patriacich pod Izrael) pod názov Asseco International s centrálou sídliacou práve v Bratislave. Následne vytvoríme nový model a plánujeme ísť znova na burzu. Chceli by sme sa zamerať buď na burzu vo Frankfurte, Londýne či na niektorú burzu zo severských krajín. Veľmi zaujímavá je pre nás aj Juhoafrická republika.


Jozef Klein

Vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu UK v Bratislave, odbor Teoretická kybernetika a matematická informatika. Pre spoločnosť Asseco Central Europe pracuje už od roku 1996. Predsedom jej predstavenstva sa stal v roku 2002. Od októbra 2009 zastáva aj významnú funkciu CEO na celoeurópskej skupinovej úrovni Asseco Group. Je držiteľom ocenenia IT Osobnosť roka 2010 udeľovaného neformálnym združením v rámci ICT komunity a tiež slovenského ocenenia EY Podnikateľ roka 2016.

TIPY
Pre čo najpríjemnejšie používanie stránky využívame cookies. Rozumiem