Ovplyvnia obchodné vojny rozbehnutý vlak svetovej ekonomiky?

07 AUG
Od: Michaela Toperczerová
finančná analytička ČSOB Asset Management, Česká republika

Hlavnou politickou témou Donalda Trumpa zostáva nerovnováha zahraničného obchodu USA s jeho hlavnými partnermi. Najväčším tŕňom v oku je americkému prezidentovi už dlhší čas deficit obchodnej bilancie USA s Čínou. Naposledy pohrozil, že je pripravený uvaliť clá na celý čínsky import (čo zodpovedá tovarom v objeme 500 miliárd USD). Naopak stretnutie Trumpa s prezidentom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom bolo na trhu prijaté s opatrným optimizmom.

Trump prisľúbil upustiť od ďalších dovozných ciel, pokým budú prebiehať rokovania. Revidovať doteraz uvalené clá je ale ochotný iba za podmienky, že aj eurozóna obmedzí prekážky transatlantického obchodu (napríklad umožní väčší dovoz amerického zemného plynu a sójových bôbov do EÚ). Prehodnotené by mali byť predovšetkým už uvalené americké clá na dovoz ocele a hliníka a odvetné európske clá. Ako to bude s obávanými clami na dovoz európskych áut, zatiaľ stále nie je jasné a rokovania tak môžu skončiť na mŕtvom bode, podobne ako medzi USA a Čínou. Trump pred časom označil 10 % clá na dovoz áut do EÚ za premrštené v porovnaní s americkými na úrovni 2,5 % a napadol aj 150-miliardový prebytok EÚ so Spojenými štátmi. Pokiaľ rokovania skrachujú, môžu USA uvaliť clá na európske autá až vo výške 25 %, čo by mohlo značne ovplyvniť ich ceny v USA a znížiť dovoz až o polovicu. Medzinárodný menový fond (MMF) varuje, že eskalácia obchodných vojen by mohla významne spomaliť dobre naštartovanú svetovú ekonomiku. Iba clá medzi USA a Čínou by mohli znížiť ročné tempo rastu o 0,5 percentuálneho bodu do roku 2020, a to ešte v kalkuláciách nebola započítaná posledná vlna vyhrážok dopadajúcich na celý čínsky export. Na rok 2018 MMF zatiaľ výhľad rastu svetovej ekonomiky neznížil.

Okrem obchodnej politiky Číny sa Trump pustil aj do kritiky americkej centrálnej banky a silného dolára. Dolár zatiaľ v obchodných vojnách pôsobil ako bezpečný prístav a od začiatku roka oproti ostatným menám prevažne posilňoval, čo Trumpovi vôbec nehralo do kariet. Silný dolár neprospieva americkým firmám a zhoršuje Trumpove snahy o narovnanie salda zahraničného obchodu. Okrem toho neistota okolo dopadu na rozvíjajúce sa trhy a čiastočne aj uvoľnenejšia čínska menová politika vedie k oslabovaniu čínskeho juanu. Slabšia čínska mena efekt Trumpových ciel do určitej miery neutralizuje a zvyšuje konkurencieschopnosť čínskych exportérov.

Zvyšujúce sa úrokové sadzby Fedu zasa komplikujú Trumpove plány na udržanie dlhu na znesiteľnej úrovni. Vzhľadom na naplánovanú expanzívnu rozpočtovú politiku (USA by mohli do roku 2020 hospodáriť až s biliónovým deficitom) sa americkej vláde pôžičky značne predražia. Aktuálna Trumpova kritika Fedu je v novodobej histórii takmer bezprecedentná. Spojené štáty si od 90. rokov zakladali na princípe, že politici nekomentujú rozhodnutia Fedu ohľadom úrokových sadzieb, aby zachovali úplnú nezávislosť centrálnej banky. Túto zásadu dodržiaval od Billa Clintona i každý ďalší prezident – prerušil ju až teraz Donald Trump.

Zdroj: ČSOB AM


TIPY
Pre čo najpríjemnejšie používanie stránky využívame cookies. Rozumiem