Horúca jeseň na trhoch

16 OKT
Od: Silvia Čechovičová
Investičná strategička slovenskej pobočky KBC Asset Management a členka tímu zodpovedného za investičnú stratégiu KBC AM Belgicko pre podielové fondy.


 • Akciové trhy klesajú!
 • Investori sa obávajú americkej hospodárskej politiky, rastu úrokových sadzieb, vývoja v Taliansku, Brexitu a krízy na rozvíjajúcich sa trhoch
 • Pohár je však napoly plný: ekonomický rast a podnikové zisky za tretí kvartál sú pomerne silné, riziká sa preto nemajú preháňať
 • Investičné implikácie: korekcia sa zdá byť prehnaná, zostávame mierne nadvážení v akciách

Padajú listy? 

Americké burzy zažili v stredu (10.10.2018) pomerne búrlivý deň, keď straty hlavných akciových indexov presiahli 3 %, čo predstavuje najväčšie poklesy od februára tohto roka. Poklesli aj európske akciové trhy – tie od začiatku roka v priemere stratili viac než 8 % a preto ich môžeme označiť, že sú v „korekcii“. Rozvíjajúce sa trhy, ako napríklad Čína poklesli ešte viac, hoci tento trh sa môže označiť za „medvedí“ (pokles o 20%) už nejaký čas. 

Prečo teraz?

Trhová korekcia nepríde z ničoho nič. Čo investori berú do úvahy?

Rozšírili sa ekonomické rozdiely medzi USA, Európou a rozvíjajúcimi sa trhmi

 • rast americkej ekonomiky naďalej zrýchľuje, okrem iného aj kvôli daňovej reforme prezidenta Trumpa
 • v Európe ekonomické ukazovatele už nejaký čas spomaľujú
 • rozvíjajúce sa trhy sa od začiatku roka nachádzajú v hospodárskom útlme: nižší ekonomický rast, pokles cien komodít, politické napätie (voľby a obchodné vojny) a drahší dolár negatívne vplývajú na ekonomickú dôveru

Obavy, že USA začne príliš rýchlo rásť, čo môže viesť k prehriatiu ekonomiky a vyššej inflácii, sa zvýšili. To sa prejavuje vo vyšších úrokových sadzbách v USA. Americká centrálna banka Fed už naznačila, že bude zvyšovať úrokové sadzby viac, než sa čakalo, aby zabránila prehriatiu hospodárstva. Investori sa obávajú, že by to mohlo viesť k recesii.

Výsledková sezóna za tretí kvartál sa pomerne rýchlo blíži. V niektorých prípadoch sa analytici obávajú slabších výsledkov, najmä z dôvodu obchodných vojen.

Nakoniec: politika. V Európe je to hlavne o Taliansku, kde návrh štátneho rozpočtu vyvolal konflikt medzi Európskou komisiou a Talianskom, čo, samozrejme, vplýva na dôveru investorov. Taliansky akciový trh stratil viac než 20 %, rozdiel v úrokových sadzbách medzi Talianskom a Nemeckom vzrástol o viac než 3 %, čo prináša spomienky na krízu eura. Neexistencia dohody ohľadom Brexitu takisto znervózňuje investorov. 

Je pohár napoly plný alebo napoly prázdny?

Veľa investorov vidí v súčasnosti pohár napoly prázdny: podľa ich názoru sa americká ekonomika nachádza v neskorej fáze ekonomického cyklu, Fed zničí ekonomický rast vyššími úrokovými sadzbami a situácia v Európe je zložitá. Avšak podľa nášho názoru je pohár napoly plný:

 • Americká ekonomika je silná. Amerika je lídrom pre zvyšok sveta. Európska ekonomika síce spomaľuje, ale od začiatku leta vidíme, že ukazovatele dôvery sa stabilizovali na úrovniach, ktoré stále naznačujú dobrý rast. Situácia rozvíjajúcich sa krajín nie je jednoznačná: ekonomické ukazovatele Číny sa stabilizovali po uvoľnení menovej politiky zo strany centrálnej banky a oslabení čínskej meny. Rastúce ceny ropy takisto naznačujú skôr zrýchlenie ekonomického rastu než jeho spomalenie.
 • Americká centrálna banka v súčasnosti zastáva politiku 4 zvýšení základnej úrokovej sadzby za rok (celkovo vo výške 1 %). To by malo zabrániť prehriatiu hospodárstva, ale určite to nezničí ekonomický rast. Dlhodobá úroková sadzba (v súčasnosti na úrovni 3,2 %) to odráža a nemusí byť už ďaleko od vrcholu v tomto cykle.
 • Obchodný konflikt zostáva najväčším rizikom. Slová (a činy) medzi USA a Čínou zostávajú tvrdé a zdá sa, že sa rozvíjajú do skutočnej obchodnej vojny. To určite nie je dobrá správa pre svetový rast. Napriek tomu však stále existuje nádej: USA nakoniec vyjednali novú „NAFTA“ dohodu s Mexikom a Kanadou; rétorika voči Európe – čo sa týka prípadného zavedenia ciel bola takisto zjemnená. To by malo podporiť dôveru v Európe.
 • Výsledková sezóna vyzerá dobre: odhady rastu ziskov pre USA by mali presiahnuť úroveň 20 % a v Európe 10 % - čo znamená potenciál pre nárast cien akcií.
 • Európske politické riziká budú naďalej dominovať v európskych médiách, ale nie sú (zatiaľ) porovnateľné s krízou eura. Talianska politická dráma bude pravdepodobne ešte chvíľu pokračovať, ale očakávame, že nakoniec príde ku kompromisu. To isté platí aj pre Brexit; v tomto prípade by k dohode malo prísť najneskôr do konca marca 2019.

Čo na to hovorí naša investičná stratégia? Stále veríme akciám

Akcie majú stále zelenú: v našich portfóliách sú oproti benchmarku mierne nadvážené. Súčasný výpredaj sa nám zdá prehnaný a našu taktiku nateraz nemeníme.

Hlavné dôvody, ktoré hovoria v prospech akcií stále platia:

 •  ekonomický rast zostáva dobrý,
 •  rast ziskov podnikov je silný,
 •  to oprávňuje vyššie ocenenie (valuácie) akcií.

Okrem toho udržiavame pomerne solídnu pozíciu v hotovosti a zostávame podvážení v štátnych dlhopisoch, ktoré neponúkajú alternatívu k akciám.

TIPY
Pre čo najpríjemnejšie používanie stránky využívame cookies. Rozumiem