Ako investovať: Investičné poradenstvo alebo dobrá rada nad zlato

23 NOV
Od: Miroslava Litvová
KBC Asset Management NV, pobočka zahraničnej správ. spol.

Kedysi a nie je to tak dávno to ľudia v našich zemepisných šírkach mali jednoduché. Finančné produkty bolo možné spočítať na prstoch rúk a veľmi sa od seba nelíšili. Ak vynechávame investície do rodinného domu či chaty, niekoľkých zberateľov umenia, starožitností a veteránov a kšeftovanie s valutami či predtým tuzexovými bonmi, klasickí investori v podstate u nás neboli. Od tých čias sa však situácia zmenila a ponuka finančných produktov a možnosti investovania sa výrazne rozrástli.

Často sa stretávame s predstavou, že najlepšie hospodárenie s peniazmi je o tom ako nájsť jeden dokonalý ideálny produkt, akési perpetuum mobile medzi finančnými produktami, do ktorého vložíme väčšinu svojich úspor a je po starostiach. Lenže ideálne produkty neexistujú (viď. článok Magický investičný trojuholník). Všetky majú svoje výhody a nevýhody. Správne hospodárenie s peniazmi je o tom vybrať si tie výhody, ktoré vám najviac vyhovujú a skombinovať jednotlivé produkty tak, aby sa navzájom dopĺňali a posilňovali. Vytvoriť takéto ideálne portfólio nie je úplne jednoduché. Nenadarmo známe slovenské príslovie platí aj pri tvorbe portfólia a investovaní - dobrá rada nad zlato. Mať dobrého poradcu v oblasti investícií je rovnako dôležité ako mať dobrého rodinného lekára či právnika.

Hľadanie správneho riešenia pre správneho klienta je podstatou služby investičné poradenstvo. ČSOB banka má s poskytovaním investičného poradenstva na Slovensku najdlhšie skúsenosti. Ako to v praxi funguje?

Na základe rozhovoru s vami zisťujeme, aké sú vaše znalosti a skúsenosti v oblasti investícií, aká je vaša finančná a životná situácia a aké sú vaše finančné ciele či postoj k riziku. Pomáha nám pri tom tzv. investičný dotazník. Výsledkom je určenie investičného profilu klienta, ktorý môže byť konzervatívny, vyvážený, rastový alebo dynamický.

Dobrá rada: Buďte pri rozhovore s vašim poradcom otvorený. Netreba byť príliš odvážny ani príliš opatrný. Jedno môže viesť k tomu, že zažijete pokles v hodnote investície, na ktorý nie ste pripravený a druhé vás môže zbytočne obrať o zaujímavé výnosy.

Pre nájdenie správneho riešenia je ďalším predpokladom dôkladná znalosť jednotlivých produktov. V skupine ČSOB/KBC máme vypracovanú vlastnú internú metodológiu, v rámci ktorej každý produkt posudzujeme komplexne z hľadiska viacerých kritérií a výsledkom je určenie tzv. produktového skóre. Každý produkt má pridelené skóre od 1 do 7. Produktové skóre 1 predstavuje najnižšie riziko, ale zároveň aj najnižší potenciál výnosu. Na druhej strane produktové skóre 7 predstavuje najvyšší potenciál výnosu, no zároveň sa s ním spája najvyšší stupeň rizika.

Investičné poradenstvo poskytuje ČSOB dvomi spôsobmi:

  • produktovo – pri každom obchode posúdime, či je príslušný produkt na základe priradeného produktového skóre pre vás vhodný s ohľadom na váš investičný profil. Napríklad pre vyváženého klienta sú vhodné produkty s produktovým skóre od 1 do 3, zatiaľ čo pre rastového klienta sú vhodné produkty s produktovým skóre od 1 do 5.
  • portfóliovo – nepozeráme sa iba na daný obchod a daný investičných produkt, ale vyhodnotíme aj to, či sa daný produkt hodí k ostatným produktom, ktoré už vo svojom portfóliu u nás máte. Jednoducho sa pozrieme na to, ako nová investícia zapadne či nezapadne medzi tie existujúce.

Cieľom je spoločne budovať vaše portfólio tak, aby bolo dobre rozložené a pripravené zvládnuť rôzne situácie, ktoré môžu na finančných trhoch nastať a najmä aby vám umožnilo dosiahnuť vaše investičné ciele a splniť si túžby a sny.

Viac o budovaní portfólia nabudúce.

Vysvetlime si:

Portfólio (klienta) – je súbor finančných produktov (sporiacich, investičných, životného poistenia).

Investičný profil by mal odzrkadľovať váš postoj a očakávania, teda aký výnos očakávate a aké kolísanie hodnoty ste ochotný podstúpiť. Inak povedané aký ste typ investora (konzervatívny, vyvážený, rastový či dynamický). Záväzne sa investičný profil určuje na základe vyplnenia investičného dotazníka. Keď chcete zistiť predbežne, aký ste typ investora už teraz, otestujte sa.

TIPY
Pre čo najpríjemnejšie používanie stránky využívame cookies. Rozumiem